Yandex’ten ücretsiz navigasyon uygulaması

navi.yandex

Arama motoru Yandex’in yeni uygulaması Navigasyon kullanıma sunuldu. iPhone ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilen servisin detayları haberimizde.

Rusya merkezli arama motoru Yandex, yeni servisi Yandex.Navigasyon’u hizmeti sundu. Gerçek zamanlı trafik bilgisi de veren uygulama iPhone ya da Android cihazlarda kullanılabiliyor.

Yandex.Haritalar’ı tanıyanların en iyi bildiği özellik olan anlık trafik durumunun navigasyona entegre edilmesiyle Yandex.Navigasyon diğer navigasyon uygulamalarından bir adım öne çıkıyor. Haritada yol hesaplandılktan sonra değişen trafik durumuna göre alternatif yolları önermesi ise kullanıcıların ilgisini daha da artıracaktır.
Çoğu ücretli olan diğer navigasyon uygulamalarında olan restoran, atm, akaryakıt istasyonu gibi belirli noktalar ve işyeri, ev gibi favori noktaların araması Yandex.Navigasyon’da da mevcut. Yandex burada ek olarak sesli komutla arama özelliği ile trafikteki kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor.

Sesli arama desteği de sunan uygulama vereceğiniz komutlara göre istenen noktaya da gösterebiliyor. Sesli komutlarla (turn by turn) istenen noktaya götürebilen uygulama ücretsiz olarak uygulama mağazalarından indirilebiliyor.

Uygulamada kullanımı kolaylaştıran diğer özellikler ise 3 boyutlu gösterim ve saate bağlı ışığı ve renkleri otomatik değiştiren gündüz ve gece modu. Yandex, Navigasyon’un haritalarını, arayüzünü ve tüm sesli özelliklerini Türkçe olarak sunuluyor. Uygulama, yurtdışından gelenlerinde kullanabilmesi amacıyla ayrıca İngilizce olarak da kullanılabiliyor.

Google’ın Haritalar uygulaması iOS kullanıcıları için Aralık 2012′de App Store’da kullanıcılara açılmasına rağmen ülkemize hala açılmaması, Android kullanıcıları içinse yurt dışında yapılan yeniliklerin ülkemize yansımaması alternatiflerin önemini ve desteklenmesinin gerekliliğini bir kez daha gösteriyor. iOS ve Android tabanlı akıllı telefonlar ve tabletler için kullanıma sunulan Yandex.Navigasyon uygulamasına AppStore, Google Play ve navi.yandex.com.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , ,

Comments are closed.